program

 

XXX FESTIWAL „STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE” 2024

 

27 maja 2024, godz. 20:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, ul. Konopnickiej 26

BRANDEE YOUNGER TRIO /USA/ 

Brandee Younger – harfa
Rashaan Carter – kontrabas i gitara basowa
Ele Howell – perkusja

Brandee Younger – znakomita harfistka, nominowana do nagrody Grammy, zyskała uznanie jako pierwsza czarnoskóra artystka solowa nominowana w kategorii Najlepsza Kompozycja Instrumentalna za utwór „Beautiful Is Black”. Współpracowała z artystami takimi jak: Ravi Coltrane, Jack DeJohnette, Reggie Workman, Charlie Haden, jak również z Beyonce, John Legend, Lauryn Hill i wieloma innymi. Sensacyjnie odebrano jej autorski, jazzowy album „Brand New Life” zrealizowany dla prestiżowej oficyny Impulse Records.

Brandee Younger wprowadza harfę jako instrument wiodący do dzisiejszego jazzu, Sesja „Brand New Life” jest prezentacją oryginalnych kompozycji Brandee i wybranych interpretacji kompozycji Dorothy Ashby.

Harfistka reprezentuje pokolenie współczesnych muzyków improwizujących, którzy silnie inspirują się amerykańską popkulturą i hip hopem album „Brand New Life” zawiera także spore odniesienia do nowoczesnych harmonii, rytmu i melodii, przesiąkniętych hip-hopem, rockiem i elementami melodyjnego popu.
Artystka wystąpi po raz pierwszy w Krakowie, w ramach 30 Jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.

 


 

11 czerwca 2024, godz. 19:30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków, ul. Konopnickiej 26

ATOM STRIN QUARTET
„UNIVERSUM” – premiera

Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.
Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych.
Kwartet nagrał siedem autorskich albumów: FADE IN, PLACES, AtomSPHERE, SEIFERT, PENDERECKI, ESSENCE z których dwa (FADE IN oraz PLACES) otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”.

W 2023 roku Atom String Quartet podpisał ekskluzywny kontrakt z międzynarodową wytwórnią fonograficzną Warner Music, czego efektem jest 2-płytowy album UNIVERSUM, na który złożyły się 4 kilkuczęściowe kwartety smyczkowe, skomponowane przez każdego z muzyków zespołu. Album miał swoją premierę w styczniu 2024 roku.

W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą – rezydentem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.

 


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.