program

 

XXVIII FESTIWAL „STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE” 2022


24 maja 2022, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI
Joey Calderazzo – fortepian
John Patitucci – kontrabas

/jedyny koncert w Polsce w ramach europejskiej trasy/

Joey Calderazzo i John Patitucci należą do kategorii wybitnych muzyków, którzy sprawdzają się zarówno jako liderzy, jak i sidemani. (W końcu pełne muzycznych aluzji i żartów solówki na fortepianie Calderazza wzmocniły kwartet Branforda Marsalisa, a m.in. znakomity bas Patitucciego muzykę Wayne’a Shortera.) Teraz po raz pierwszy wyruszają w światową trasę koncertową jako duet. W ramach tej trasy pojawią się na jedynym koncercie w Polsce, w Krakowie.

Podczas gdy pianista Joey Calderazzo został wybrany przez Michaela Breckera, Branforda Marsalisa, Jacka DeJohnette i Dave’a Hollanda do ich zespołów, błędem byłoby przeoczenie jego własnych trzynastu albumów, na których udowodnił, że jest odważnym kompozytorem i liderem. We własnych projektach Calderazzo zmienia się w niestrudzonego odkrywcę, dla którego niezależność jest normą, improwizacja to klucz, a swing to absolutna konieczność.

Nazwisko Johna Patitucciego od dawna kojarzy się fanom jazzu nie tylko z nazwiskami takich artystów jak: Chick Corea, Wayne Shorter, Herbie Hancock, czy Stan Getz, ale także z szeroką gamą jego własnych nagrań. Niezależnie od tego, czy Patitucci wybiera kontrabas czy sześciostrunowy bas, jego szacunek dla historii w połączeniu z progresywnym podejściem jest zawsze widoczny. Jego najnowszy album, Soul of the Bass, jest tego całkowitym potwierdzeniem. Na płycie jest Bach, spirituals i R’n’B, a Patitucci udowadnia, że jeśli mistrz gra na basie, może obsadzić cały zespół w dowolnym gatunku. „Myślę, że z wiekiem w każdej muzyce na pierwszym miejscu stawia się dźwięk i odczucia. A kiedy wyrażasz siebie w sposób jasny i spójny, powstaje pewna czystość, która może wciągnąć słuchacza w komunikację” – mówi Patitucci. Słowa te zamierza wcielić w życie w nowym wspólnym projekcie, który zaprezentuje z Joeyem Calderazzo w Krakowie.

29 maja, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

cz. I
JULIA AMIROVA TRIO – „ROOTS” /premiera/
Julia Amirova – fortepian
Mikołaj Sikora – kontrabas
Patryk Gajda – perkusja

W ramach cyklu koncertów „MŁODA SCENA JAZZOWA” festiwal prezentuje najciekawsze projekty młodych artystów aktywnie zaznaczających swoją obecność na jazzowej mapie Polski. Tym razem utalentowana pianistka Julia Amirova. Urodzona w Kijowie, mieszka w Krakowie od 2014 r, ukończyła Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera ,Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru Kina i Telewizji oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego. Laureatka wielu konkursów, otrzymała również stypendium twórcze Miasta Krakowa. Zespół powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: pianistka Julia Amirova, kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista Patryk Gajda.
Wiosną 2021 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Amirova Trio zatytułowana „Roots”. Program składa się z 4 polskich i 4 ukraińskich pieśni tradycyjnych w opracowaniu na trio jazzowe. W repertuarze można znaleźć groove’owe utwory, liryczne ballady,a także szybkie kompozycje o charakterze tanecznym. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.

cz. 2
SZYMON MIKA INTERNATIONAL
Szymon Mika – gitara
Yumi Ito (Szwajcaria) – śpiew
Oskar Török (Słowacja) – trąbka
Max Mucha – kontrabas
Péter Somos (Węgry/Polska) – perkusja

Szymon Mika International to projekt zainicjowany przez jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych w Europie, którego muzyka przełamuje ramy gatunkowe, a unikalne, dopracowane brzmienie wyróżnia na scenie międzynarodowej. Skład International jednoczy muzyków o różnorodnych korzeniach, zapleczu kulturowym i artystycznym. Prócz tria, z którym Mika koncertuje na co dzień (Max Mucha – kontrabas, Péter Somos – perkusja) w skład projektu wchodzą: Yumi Ito – mieszkająca w Szwajcarii wokalistka o polsko-japońskim pochodzeniu, laureatka prestiżowego Montreux Jazz Festival oraz Oskar Török – słowacki trębacz znany w Polsce między innymi z występów z takimi artystami jak Leszek Możdżer czy Iva Bittová. Podczas koncertu zespół wykona niepublikowane dotąd utwory oraz kompozycje pochodzące z albumu „Ekual” duetu Mika-Ito, który ukazał się w październiku 2021 zbierając wyśmienite recenzje krytyków.

30 maja 2022, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

RGG /20-lecie pracy artystycznej zespołu/
Łukasz Ojdana – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

Występ tria RGG na festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie związany jest z jubileuszem 20 lat działalności artystycznej. Tym samym formacja kontynuuje cykl koncertów, prezentujących materiał przekrojowy – od płyty „Szymanowski”, przez „Aurę” i „Memento”, aż do najnowszej „Mysterious Monuments On The Moon”.

W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.
RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

31 maja, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12

„JAZZOWE DEBIUTY”

Własne projekty zaprezentują młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz absolwenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.


NIKITA ABRAMENKO TRIO

Nikita Abramenko – gitara
Krzysztof Mysona – kontrabas
Tymoteusz Huget – perkusja

KWARTET SAKSOFONOWY AMKP

Kesja Bijok – saksofon sopranowy
Filip Ogorzałek – saksofon tenorowy
Filip Szostek – saksofon barytonowy
Adrian Szymański – saksofon altowy
sekcja rytmiczna:
Filip Gąsiorowski – fortepian
Krzysztof Mysona – kontrabas
Tymoteusz Huget – perkusja

gościnnie: prof. Ryszard Krawczuk – saksofon altowy

Ida Zielińska – śpiew
Alessio Zucca – fortepian
Marcin Chatys – kontrabas
Nikodem Wikieł – perkusja

Ida Zielińska – śpiew
Filip Szostek – saksofon altowy
Michał Girguś – gitara
Klara Liszka – fortepian
Marcin Chatys – kontrabas
Nikodem Wikieł – perkusja