MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU pod patronatem UNESCO

goście specjalni:

APOSTOLIS ANTHIMOS

ETIENNE MBAPPE

GARY HUSBAND

(artyści zespołu John McLaughlin The 4th Dimension)

Etienne Mbappe to zdecydowanie ktoś więcej niż jeden z najlepszych basistów fusion na świecie. To nie tylko doskonały gitarzysta basowy, ale też wrażliwy aranżer, kompozytor i piosenkarz. Mając na swoim koncie wspólną pracę z Quincy Jonesem i łączący fusion z muzyką etniczną projekt Ultramarine, w lata 90. XX wieku wszedł jako część projektu Zawinul Syndicate. Praca z liderem Weather Report doskonale wpisała się w jego muzyczne poszukiwania i chęć do łączenia różnych stylistyk. Grał także m.in. ze Steps Ahead, a także na ostatniej płycie jednego z największych artystów XX wieku – Ray’a Charlesa. W 2010 r. dołączył do najnowszego projektu Johna McLaughlina, 4th Dimension.  Wspólny koncert składu Anthimos – Husband – Mbappe to spotkanie na pograniczu kilku stylistyk: z fascynacji jazzem, rockiem i muzyką etniczną powstanie jedna, spójna całość. Zarówno Apostolis Anthimos, jak i Gary Husband to utalentowani multiinstrumentaliści, którzy w czasie koncertu zaprezentują pełnię swoich możliwości. To niepowtarzalne wydarzenie – unikat, który trzeba zobaczyć i usłyszeć.

Apostolis Anthimos gitarzysta, wszechstronny muzyk kultowej formacji SBB Krzak, Ossian i Grupy Niemen, Tomasza Stańki zagra razem z Garym Husbandem i Etiennem Mbappe, muzykami Johna McLaughlina z projektu 4th Dimension. Jazz, rock i muzyka etniczna spotykają się w jednym miejscu.
Apostolis Anthimos zaczynał swoją karierę od rocznej pracy z Józefem Skrzekiem i Jerzym Piotrowskim pod szyldem Silesian Blues Band. Cała trójka trafiła szybko do Grupy Niemen – najbardziej odważnego, awangardowego projektu Czesława Niemena, by dwa lata i cztery płyty później powrócić do starej nazwy i podbić europejską publiczność jako SBB. Grupa, okrzyknięta najważniejszym polskim rockowym zespołem 50-lecia, złamała wszystkie możliwe konwencje, proponując unikalną formułę rocka progresywnego z elementami fusion. Nagrali niezliczoną ilość płyt i wystąpili na tysiącach scen na całym świecie, dzieląc je m.in. z Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus Dynasty, Soft Machine i Colloseum II. W latach 80. Apostolis Anthimos rozpoczął współpracę z Tomaszem Stańko, nagrywając i koncertując z nim w kilku znaczących projektach. Od lat 90. dzieli czas pomiędzy pracę z SBB a coraz częstsze projekty solowe. W 1994 r. zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, nagranym w Nowym Jorku wraz z muzykami Pat Metheny Group. W nowym wieku koncertuje m.in. z Arildem Andersenem, Januszem Skowronem i Krzysztofem Dziedzicem, realizując się zarówno jako gitarzysta, pianista, jak i perkusista.

Gary Husband kojarzony jest przede wszystkim z największymi nazwiskami jazz-rocka. Nagrywał i koncertował z Allanem Holdsworthem (m.in.legendarny album „Atavachron”), Billy Cobhamem, Johnem McLaughlinem, także z gwiazdami rocka (Gary Moore, Steve Hackett, Tony Levin, Chris Squire, Jeff Beck, Terry Bozzio, Simon Phillips i wielu innych).Pracował z zespołami Level 42, Mike & The Mechanics, Spandau Ballet i Pet Shop Boys. Jest utalentowanym perkusistą, ale i wyśmienitym pianistą, obsługującym także liczne syntezatory. Kilka lat temu założył Gary Husband’s Force Majeure, super-grupę w której składzie znaleźli się m.in. oryginalny skrzypek Mahavishnu Orchestra, Jerry Goodman, trębacz Randy Brecker, a także pianista Jim Beard i basista Matthew Garrison – obaj pracowali z Apostolisem Anthimosem przy okazji projektu „Days We Can’t Forget”.